Wieczór panieński i wieczór kawalerski

Niegdyś wieczory dla Pana i Panny Młodej organizowano nawet w przeddzień ślubu. W dzisiejszych czasach trochę się to zmieniło i takie imprezy organizuje się kilka dni, a nawet kilka tygodni przed ślubem.

Więcej: Wieczór panieński i wieczór kawalerski

   

Zaręczyny

Dzisiaj zaręczyny nie są tak huczne, jak bywało to kiedyś. Wcześniej organizowano z tej okazji wielką biesiadę, w której uczestniczyła rodzina jedenj i drugiej strony, w celu lepszego zapoznania się.

Więcej: Zaręczyny

   

Wykupiny i droga do kościoła

Panna Młoda w dzień, w którym odbyć się miał ślub, przebywała w domu. Pan Młody musiał "wykupić" ją od rodziców, krążąc wokół ich domostwa, oni zaś udawali, iż nie wiedzą, o co w ogóle chodzi młodzieńcowi.

Więcej: Wykupiny i droga do kościoła

   

Przyjęcie weselne

Podział obowiązków w przypadku polskich wesel był następujący: rodzina przyszłej żony dbało o przygotowanie poczęstunku oraz zapewnienie miejsca, w którym odbędzie się wesele, zaś rodzice Pana Młodegop mieli za zadanie zapewnić muzykę oraz alkohol i napoje. W związku z tym, iż jest to radosne wydarzenie łączące obie rodziny, obchodzono je zawsze głośno, a często trwało więcej, aniżeli jeden dzień. Impreza ta związana jest z wydatkami, jednak nawet w przypadku braku pieniędzy rodziny pożyczały je od przyjaciół lub sąsiadów, gdyż nie wyobrażały sobie, by takie wydarzenie nie odbyło się z powodu kłopotów finansowych.

Więcej: Przyjęcie weselne