Jak sporządzić listę gości weselnych?

Goście weselniJak najlepiej podejść do przygotowania listy osób, które chcecie zaprosić na Waszą uroczystość?

Chociaż wydaje się, iż tutaj potrzebne są długopis i kartka, a reszta pójdzie jak z płatka, to okazuje się, iż nie macie do czynienia z błahostką. Tutaj istotne jest dojście do porozumienia z Waszymi rodzicami, gdyż oni również mają wpływ na to, kto znajdzie się na weselu, a często na takiej płaszczyźnie dochodzi do kłótni zarówno pomiędzy nimi, jak również Wami. Warto dodać, że jeżeli to rodzice płacą za ślub oraz wesele, to wypada, aby mieli coś do powiedzenia w kwestii gości.
Na liście umieszczamy każdego, kogo chcielibyśmy widzieć oraz kogo powinniśmy na niej umieścić.

Jeżeli bardziej technicznie chcemy podejśc do sporządzania listy, to podzielmy osoby na niej na 5 kategorii:


1. Najbliżsi z rodziny - tutaj kwestia jest jasna, gdyż ślub i wesele to wydarzenia przede wszystkim rodzinne. Nawet, jeżeli niektóre osoby mieszkają naprawdę daleko, wypada wysłać im zaproszenie.

2. Krewni - chodzi w tym przypadku o dalszą rodzinę, czyli ciocie, wujków, stryjów itd. Na ślub w tym wypadku zaprasza się nie wszystkich krewnych, a raczej osoby, z którymi utrzymujecie jakiś kontakt oraz wobec których jesteście w pewien sposób zobowiązani. Chociaż niektóre z takich osób często nie uczestniczą w weselu, to wypada aby towarzyszyli Wam podczas ceremonii kościelnej.

3. Bliscy i przyjaciele - chociaż nie są rodziną, to na pewno chcielibyście, aby towarzyszyli Wam w tak ważnym momencie i wypada ich uwzględnić na liście.

4. Dalsi i dawni znajomi - W przypadku tych osób macie w zupełności wolny wybór. Na liście uwzględniacie tutaj tego, kogo chcielibyście widzieć na ślubie i weselu, wkład w przypadku tej kategorii mogą lub powinni mieć również Wasi rodzice.

5. Swaci - inaczej ujmując, ludzie, dzięki którym jesteście razem. Zaprasza się ich tylko, jeżeli faktycznie macie z nimi kontakt. Jeżeli takowy się urwał, można ich nie uwzględniać.

Ważne, by dobrze zastanowić się podczas zapraszania gości. Pamiętajcie o ważnych gościach i nie pomińcie tego, kogo na Waszym ślubie lub weselu zabraknąć nie może. Lepiej skupić się na 3 pierwszych kategoriach, bo właśnie tam znajdują się goście pożądani.